bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skålar 13725087



*

nr 1372 5087


Skålar

2 st, silver. Höjd: 8-12cm, diameter: 13-17cm, vikt: 397,1g.


Utrop:

1.000 kr

Såld:

4.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 januari 2021
kl 20:18:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/1 20:07:36 1      1.100 kr
13/1 23:11:43 2      1.000 kr
13/1 23:11:43 1      1.100 kr (Budbetjänt)
13/1 23:11:56 2      1.300 kr
14/1 11:56:13 3      1.700 kr
14/1 17:57:46 4      1.500 kr
14/1 17:57:46 3      1.600 kr (Budbetjänt)
15/1 12:19:26 5      2.000 kr
17/1 17:14:38 2      2.000 kr
17/1 17:14:38 5      2.000 kr (Budbetjänt)
17/1 17:14:47 2      2.200 kr
18/1 19:42:49 5      3.000 kr
18/1 20:03:07 6      3.200 kr
18/1 20:05:03 5      4.000 kr
18/1 20:09:05 6      3.600 kr
18/1 20:09:05 5      3.800 kr (Budbetjänt)
18/1 20:10:39 6      4.000 kr
18/1 20:10:39 5      4.000 kr (Budbetjänt)
18/1 20:13:46 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver skålar ädelmetall
  • 3099 Saltkar / skålar
    4 delar, 1800-tal, Kristall. Höjd: 8-16, längd: 10..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 mars kl 18:00
  • 4381 Skålar
    2 st, Kina. Diameter: 9 ca, höjd: 5 ca cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 mars kl 19:58
  • 4134 Skålar
    2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverig..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 mars kl 20:51
  • 4407 Skålar
    2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Domino, ..//
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 mars kl 18:36
  • 4078 Skålar
    3 st, Orrefors. Diameter: 10-20cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 mars kl 18:49
  • 4469 Skålar
    3 st, Royal Copenhagen, diameter: 11, höjd: 5,5 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 mars kl 19:41




Ladda ner broschyr