LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 5806031
*
nr 580 6031
CANDLESTICKS
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, ceramics, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla” ,
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, keramik, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla”
Withdrawn
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:23:57
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: allan eberling brun keramik ljusstakar ljusstake svart
-
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:19
-
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:18
-
7078 CANDELABRA
Italy. Height: 63 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:57
-
7061 CANDLESTICKS
2 pcs, Kosta Boda, Kjell Engman (b. 1946), Sweden...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:33
-
7018 CANDLESTICKS
3 pcs, brass. Height: 22-32,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:50
-
7127 CANDLESTICKS
one pair, Orrefors Glassworks, Sweden, Carat. Lena..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:25
*
CANDLESTICKS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6031
CANDLESTICKS
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, ceramics, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla” ,
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, keramik, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla”
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: allan eberling brun keramik ljusstakar ljusstake svart
-
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:19 -
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:18 -
7078 CANDELABRA
Italy. Height: 63 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:57
-
7061 CANDLESTICKS
2 pcs, Kosta Boda, Kjell Engman (b. 1946), Sweden...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:33 -
7018 CANDLESTICKS
3 pcs, brass. Height: 22-32,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:50 -
7127 CANDLESTICKS
one pair, Orrefors Glassworks, Sweden, Carat. Lena..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:25



