bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Brevkniv 13834230



*

nr 1383 4230


Brevkniv

silver, Sterling, Peru. Höjd: 17 cm, Vikt: ca 62 g


Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 mars 2021
kl 19:41:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/3 11:53:35 1      100 kr
3/3 10:39:49 2      200 kr
6/3 14:04:50 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brevkniv peru silver sterling ädelmetall
  • 8055 Bestick
    6 + 6 delar, silver, Modell vasa, 1961. Längd: 18-..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:55
  • 8053 Bestickuppsätt..
    Nysilver, ca 70 del
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:27
  • 7537 Ljusstakar
    Ett par, silver, MGAB, 1956. Höjd: 15 cm, Vikt: 46..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:39
  • 8059 Mockaskedar
    10 st, silver / emalj, Norge. Längd: 10 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:22
  • 7536 Snapsglas
    12 st, silver. Höjd: 8,5 cm. Vikt: ca 300g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:38
  • 6790 Spira
    silver, 1800-tal. Saknar stämplar. Höjd: 47 cm, ca..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:02




Ladda ner broschyr