Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Glass / Bowls 9951121



*

nr 995 1121


Sven Palmqvist

(1906-1984), Sverige


mm 10 del, Sven Palmqvist (1906-1984), Orrefors Fuga (centrifugerat glas, som första gången presentades 1954),


BOWLS, mm 10 del, Sven Palmqvist (1906-1984), Orrefors Fuga (centrifugerat glas, som första gången presentades 1954)


Estimate:

1000

Sold:

SEK 1100

Auction date:

Monday November 16 2015
at 20:06:01


  • Bid history
Time Bidder Bid
14/11 11:23:45 1      1.000 kr
15/11 22:02:38 2      800 kr
15/11 22:02:38 1      900 kr (Robot)
16/11 07:30:08 2      1.000 kr
16/11 07:30:08 1      1.000 kr (Robot)
16/11 16:57:20 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Nov 16

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal

  • Artist/Designer

Sven Palmqvist

Sven Palmqvist, svensk glaskonstnär och skulptör född 1906, död 1984.

Read more about Sven Palmqvist
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: centrifugerat glas glas orrefors fuga skålar sven palmqvist svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6055 DISH
    Eva Englund (1937-1998), Sweden. Målerås. Green gl..//
    Present: SEK 350

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 20:28
  • 6534 MAGNIFYING GLASS
    3 pcs, old, including pärlemo. Length: 16-21,
    Present: SEK 400

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 18:38
  • 6325 GLASS
    sagaform, 7+ 14 pieces, height: 13-19,
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 19:09
  • 6089 VASE
    Göte Augustsson (b. 1917), för Ruda Glasbruk. Heig..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 19:48
  • 6658 CARAFE
    Bengt Orup (1916-1996), Sweden. Johansfors Glasbru..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 18:14
  • 6657 CARAFE
    rutslipad dekor, med silvermontering (G9), height:..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    12 jan at 19:36




Ladda ner broschyr