GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Coffee set 10177238
*
nr 1017 7238
COFFEE SET
3 pcs. "Vinranka", Gefle, sockerskålen har nagg,
3 delar. "Vinranka", Gefle, sockerskålen har nagg
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday February 8 2016
at 18:52:46
- Bid history
Time
Bidder
Bid
4/2 08:47:32
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kaffekopp kaffekoppar kaffeservis sockerskålen har nagg svensk keramik svenska keramiker
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19
-
7219 DINNER SET
Rosenthal, Germany, 23 pieces,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:59
-
8081 TEA- /COFFEE SET
23 pieces, Gefle, vinranka, + extra fat.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19
*
COFFEE SET
nr 1017 7238
COFFEE SET
3 pcs. "Vinranka", Gefle, sockerskålen har nagg,
3 delar. "Vinranka", Gefle, sockerskålen har nagg
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday February 8 2016 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 4/2 08:47:32 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kaffekopp kaffekoppar kaffeservis sockerskålen har nagg svensk keramik svenska keramiker
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19 -
7219 DINNER SET
Rosenthal, Germany, 23 pieces,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:59 -
8081 TEA- /COFFEE SET
23 pieces, Gefle, vinranka, + extra fat.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19



