GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 12702063
*
nr 1270 2063
Keramik
3 delar, Gefle, Röd Rubin. Skål (utan lock): 14cm (med lock): 17cm. Dia fat: 20,4cm.
Utrop:
500 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 augusti 2019
kl 18:55:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/8 19:22:21
1
250 kr
24/8 12:43:32
2
150 kr
24/8 12:43:33
1
200 kr (Budbetjänt)
24/8 18:11:24
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: : 14cm : 17cm gefle keramik lock röd rubin skål svensk keramik svenska keramiker utan lock
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:47
-
6613 Bojaner
2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:01
-
6757 Dosa
porslin och mässing. Diameter: 15 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:55
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:13
-
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:24
-
7015 Kakelplattor
27 st, Holland, 1700-tal, 13,5x13,5 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:07
*
Keramik
Läs om budbetjänten
nr 1270 2063
Keramik
3 delar, Gefle, Röd Rubin. Skål (utan lock): 14cm (med lock): 17cm. Dia fat: 20,4cm.
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 augusti 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 20/8 19:22:21 | 1 | 250 kr |
| 24/8 12:43:32 | 2 | 150 kr |
| 24/8 12:43:33 | 1 | 200 kr (Budbetjänt) |
| 24/8 18:11:24 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: : 14cm : 17cm gefle keramik lock röd rubin skål svensk keramik svenska keramiker utan lock
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:47 -
6613 Bojaner
2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:01 -
6757 Dosa
porslin och mässing. Diameter: 15 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:55
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:13 -
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:24 -
7015 Kakelplattor
27 st, Holland, 1700-tal, 13,5x13,5 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:07



