Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kruka 4914024



*

nr 491 4024


Kruka

keramik, Kina, 1800-tal, höjd: 13, 5


Utrop:

100 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 oktober 2007
kl 17:30:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/10 16:49:33 1      Vinnande bud
21/10 14:30:25 2      150 kr
21/10 14:30:43 2      250 kr


  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien keramik kina kinesisk kinesiskt kruka
  • 6175 Bordslampfot
    + bojan, 2 delar, Kina. Höjd: 16-24 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:42
  • 6614 Ingefärskrus
    ett par, Kina. Höjd: 20 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:51
  • 6023 Kruka
    Bornholm, Danmark, Dekor av frukter, keramik. Höjd..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:02
  • 6635 Krus
    med lock Och Tapp, Höganäs. Höjd: 35 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:07
  • 6553 Ytterfoder
    2 st, Porslin, 3-kronor. Diameter: 25-28, höjd: 21-23
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:56
  • 6493 Ytterfoder
    3 st, Waldemarsudde, Gustavsberg. Diameter: 21,5 c..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:32




Ladda ner broschyr