Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MÖBLER / Bord / Hörnbord 8838256



*

nr 883 8256


Hörnbord

med hylla, France&Son, Danmark, längd: 77, djup: 77, höjd: 65


Utrop:

1.000 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 mars 2014
kl 18:21:10


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/3 18:55:43 1      800 kr
24/3 08:15:30 2      700 kr
24/3 08:15:55 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord danmark dansk danska danskt europa france&son hylla hörnbord norden skandinavien skandinavisk
  • 6769 Bänk
    Torbjørn Afdal, "Krobo", Bruksbo, Mellemstrand, No..//
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 jan kl 19:50
  • 6044 Barbord
    "Venus", Johanson Design, Markaryd, kromad pelarfo..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 jan kl 20:45
  • 6703 Brevklämma
    i form av en anka, London. Längd: 14cm. Djup: 2,5c..//
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 jan kl 18:17
  • 6615 Fällbord
    1800-tal, Betsad björk. Diameter: 83 cm, höjd: 70 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 jan kl 19:58
  • 6073 Lampbord
    Butlers Tray. Diameter: 65 cm, höjd: 47 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 jan kl 20:05
  • 6633 Lampbord
    ett par, Furu, märkta KJW. Bredd: 54 cm, djup: 44 ..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    12 jan kl 18:04




Ladda ner broschyr