SILVER & METAL / Silver / Teapot 9895075
nr 989 5075
TEAPOT
på rechaud, nickel silver, Victorian style, wear.
på rechaud, nysilver, nyrokoko
Condition: slitage
400
Monday October 26 2015
at 18:53:43
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.