SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ask 3818508
*
nr 381 8508
Ask
Silver, 'bok'
Utrop:
300 kr
Såld:
850 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 oktober 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/10 14:35:57
1
650 kr
8/10 23:35:45
2
400 kr
8/10 23:36:57
2
500 kr
8/10 23:37:52
2
600 kr
8/10 23:39:10
2
700 kr
10/10 13:38:05
2
800 kr
10/10 15:51:09
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask silver ädelmetall
-
5309 Askfat
på ställning, 1950-tal. Höjd: 80 cm
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:53
-
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:21
-
5150 Flaska
mässing, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sve..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:09
-
5062 Likörglas
12st, Gullaskrufs. Höjd: 11cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:36
-
5191 Skrivmaskin
Olivetti. "Valentine", formgiven av Ettore Sottsas..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:01
-
5255 Takarmatur
med glaskupor, 1930-tal. Diameter: 68 cm, höjd: ca..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:11
*
Ask
nr 381 8508
Ask
Silver, 'bok'
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 850 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 oktober 2005 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/10 14:35:57 | 1 | 650 kr |
8/10 23:35:45 | 2 | 400 kr |
8/10 23:36:57 | 2 | 500 kr |
8/10 23:37:52 | 2 | 600 kr |
8/10 23:39:10 | 2 | 700 kr |
10/10 13:38:05 | 2 | 800 kr |
10/10 15:51:09 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask silver ädelmetall
-
5309 Askfat
på ställning, 1950-tal. Höjd: 80 cm
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:53 -
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:21 -
5150 Flaska
mässing, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sve..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:09
-
5062 Likörglas
12st, Gullaskrufs. Höjd: 11cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:36 -
5191 Skrivmaskin
Olivetti. "Valentine", formgiven av Ettore Sottsas..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:01 -
5255 Takarmatur
med glaskupor, 1930-tal. Diameter: 68 cm, höjd: ca..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:11