bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skålfat 14132012



*

nr 1413 2012


Skålfat

"Star-dust", Gabriel Keramik, 1950-tal. Keramik. Längd: 35cm


Utrop:

600 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 augusti 2021
kl 18:48:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/8 14:09:31 1      Vinnande bud
22/8 18:44:26 2      350 kr
22/8 18:44:26 1      400 kr (Budbetjänt)
23/8 11:55:53 2      450 kr
23/8 11:55:53 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 23 aug

Retro

På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, Wilhelm Kåge ...



Läs mer om Retro
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gabriel keramik keramik skålfat
  • 9352 Skålfat
    + cigarettkopp, 2 delar, Argenta, Gustavsberg, Wil..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 20:36
  • 9372 Vas
    + skålfat, keramik, Upsala-Ekeby. Höjd: 25 + längd..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 sept kl 18:58




Ladda ner broschyr