LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Vägglampetter 2233568
*
nr 223 3568
Vägglampetter
Lenght: ()
1 par, mässing/spegel
Withdrawn
Auction date:
Monday Mars 17 2003
at 16:00:00
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake metall mässing spegel vägglampetter
-
6587 EGG CUPS
one pair, silver, sterling, (k9)CG Hallberg, Gust...//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:40
-
6311 FLOOR CANDLEST..
2 pcs, brass. Height: 78-98cm,
Present: SEK 350
Auction ends
in two weeks
12 jan at 19:00
-
6463 Ljuslyktor
one pair, Mässing med glaskupor. Height: 26 cm,
Present: SEK 450
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:08
-
6410 CANDLESTICKS
one pair, Gustavsberg, Sweden, kolonner i porslin...//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 19:40
-
6651 CANDLESTICK
Josef Frank (1885-1967), Austria. Svenskt Tenn, Sw..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:21
-
6645 CANDLESTICK
Oscar & Clothilde, apa i mässing, 2bertil', två lj..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:05
*
Vägglampetter
nr 223 3568
Vägglampetter
Lenght: ()
1 par, mässing/spegel
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday Mars 17 2003 |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake metall mässing spegel vägglampetter
-
6587 EGG CUPS
one pair, silver, sterling, (k9)CG Hallberg, Gust...//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:40 -
6311 FLOOR CANDLEST..
2 pcs, brass. Height: 78-98cm,
Present: SEK 350
Auction ends
in two weeks
12 jan at 19:00 -
6463 Ljuslyktor
one pair, Mässing med glaskupor. Height: 26 cm,
Present: SEK 450
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:08
-
6410 CANDLESTICKS
one pair, Gustavsberg, Sweden, kolonner i porslin...//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 19:40 -
6651 CANDLESTICK
Josef Frank (1885-1967), Austria. Svenskt Tenn, Sw..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:21 -
6645 CANDLESTICK
Oscar & Clothilde, apa i mässing, 2bertil', två lj..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:05



