bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 14712084



*

nr 1471 2084


Soppslev

silver, Sterling, Mexico. Längd: 22, vikt: 140 gr


Utrop:

700 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 maj 2022
kl 19:02:36


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/5 10:46:29 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: mexico silver soppslev sterling ädelmetall
  • 7031 Armband
    silver, importstämplar. Längd: 18,5 cm, vikt: 28g ca
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 feb kl 20:10
  • 6217 Champagnecoast..
    silver, MGAB, 1950. Diameter: 18 cm, vikt: 160g
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 feb kl 19:39
  • 7012 Kaffeskedar
    12 silver, Förgyllda, 1919. Längd: 11 cm, vikt: 14..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 feb kl 20:19




Ladda ner broschyr