Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vaser 3168070



*

nr 316 8070


Vaser

Lenght: ()


3 st. blå/vitt (en med nagg)


Estimate:

100

Sold:

SEK 200

Auction date:

Tuesday June 1 2004
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
26/5 00:47:19 1      150 kr
1/6 15:46:29 2      150 kr
1/6 15:46:52 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blå en med nagg keramik vaser vitt
  • 6067 VASES
    + tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:16
  • 6547 VASES
    2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:21
  • 6711 VASES
    2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:08
  • 6641 VASES
    2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
    Present: SEK 450

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:30
  • 6091 VASES
    2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
    Present: SEK 350

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:39
  • 6414 VASES
    2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
    Present: SEK 1100

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:13




Ladda ner broschyr