Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / SockerskÃ¥l 5657633



*

nr 565 7633


Sockerskål

nysilver, Nyrokoko, höjd: 26


Utrop:

100 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 februari 2009
kl 17:41:57


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/2 00:09:45 1      100 kr
6/2 15:53:47 2      300 kr
9/2 15:52:18 3      Vinnande bud
9/2 17:35:42 4      400 kr
9/2 17:36:57 4      500 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko nysilver pläter silver sockerskål ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:22
  • 7029 Bestick
    silver, 24 delar. Längd: 14-21. Vikt: 900 gr brutt..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:36
  • 7034 Etuier
    2 st, silver. Längd: 8-8,5. Vikt: 110 gr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:06
  • 7033 Kaffeskedar
    10+ 6 st. Längd: 11,5-12. Vikt: 220 gr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:56
  • 7032 Kaffeskedar
    silver, 12 st. Längd: 11 cm. Vikt: 125 gr ca
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:57




Ladda ner broschyr