SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skålfat 6172389
nr 617 2389
Skålfat
Jugend, tidigt 1900-tal, Nysilver, längd: 37
Utrop:
300 kr
Såld:
350 kr
måndag 21 december 2009
kl 20:49:22
300 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.