bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Assietter 13581332



*

nr 1358 1332


Assietter

11+ 11, Gefle, röd rubin. Diameter:


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 2 november 2020
kl 18:26:54


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik gefle keramik röd rubin svensk keramik svenska keramiker tallrikar
  • 6378 Fat
    Kina. Diameter: 22cm
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 jan kl 18:22
  • 6081 Fat
    Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sveri..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 jan kl 20:30
  • 6373 Fat & skålar
    4 delar, Rörstrand, Gratina. Höjd: 7-12cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 jan kl 19:53
  • 6565 Golvurna
    Kina. Höjd: 60 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 jan kl 18:03
  • 6205 Kärl
    Saltglaserat stengods, stämplat "Harsch Bretten" i..//
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 jan kl 20:58
  • 6514 Kryddburkar
    Höganäs, 6+ 5 delar. Höjd: 10 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 jan kl 19:38




Ladda ner broschyr