LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 14997087
*
nr 1499 7087
CANDLESTICKS
+ vase, 3 pcs, late 19th century, nysilver/glasinsats. Height: 24-36 cm,
+ vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
Withdrawn
Auction date:
Monday October 31 2022
at 18:30:29
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasinsats ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vas
-
6587 EGG CUPS
one pair, silver, sterling, (k9)CG Hallberg, Gust...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:40
-
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:49
-
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:02
-
6714 Elljusstake
Elflugan. Length: 32 cm. Height: 39, 5 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:07
-
6311 FLOOR CANDLEST..
2 pcs, brass. Height: 78-98cm,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:00
-
6463 Ljuslyktor
one pair, Mässing med glaskupor. Height: 26 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:08
*
CANDLESTICKS
nr 1499 7087
CANDLESTICKS
+ vase, 3 pcs, late 19th century, nysilver/glasinsats. Height: 24-36 cm,
+ vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday October 31 2022 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasinsats ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vas
-
6587 EGG CUPS
one pair, silver, sterling, (k9)CG Hallberg, Gust...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:40 -
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:49 -
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:02
-
6714 Elljusstake
Elflugan. Length: 32 cm. Height: 39, 5 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:07 -
6311 FLOOR CANDLEST..
2 pcs, brass. Height: 78-98cm,
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:00 -
6463 Ljuslyktor
one pair, Mässing med glaskupor. Height: 26 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:08



