bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 10007153



*

nr 1000 7153


Ljusstakar

1 par, Silver, Norge, Thorvald Marthinsen, höjd: 9, 5 cm, vikt. 480 g brutto


Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 20:48:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/12 16:53:00 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk ljusstakar ljusstake norden nordeuropa norge norsk silver skandinavien skandinavisk thorvald marthinsen vikt ädelmetall
  • 3093 Appliquer
    ett par, 1800-tal, brons. Höjd: 33 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 oktober kl 18:24
  • 4085 Kandelaber
    mässing. Höjd: 43cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 oktober kl 19:49
  • 4184 Ljusstakar
    1 par + bläckställ, mässing. Höjd: 15-17 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 oktober kl 19:14
  • 4380 Ljusstakar
    4 st. Bing & Grøndahl, design: Anne-Grete Halling ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 oktober kl 20:06
  • 4340 Ljusstakar
    Ett par, attigmanssilver. Höjd: 18 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 oktober kl 18:55
  • 9267 Ljusstakar
    Ett par, brons, 1920-tal. Höjd: 26 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 oktober kl 19:14




Ladda ner broschyr