LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Paraffin lamp 10983190
*
nr 1098 3190
PARAFFIN LAMP
Maiolica,
Majolika
Estimate:
800
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday Mars 27 2017
at 20:04:18
- Bid history
Time
Bidder
Bid
24/3 06:48:39
1
100 kr
24/3 13:27:07
2
150 kr
24/3 19:45:50
3
200 kr
27/3 10:55:34
2
250 kr
27/3 17:56:33
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
-
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:19
-
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:18
-
7078 CANDELABRA
Italy. Height: 63 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:57
-
7018 CANDLESTICKS
3 pcs, brass. Height: 22-32,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:50
*
PARAFFIN LAMP
nr 1098 3190
PARAFFIN LAMP
Maiolica,
Majolika
| Estimate: | 800 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday Mars 27 2017 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 24/3 06:48:39 | 1 | 100 kr |
| 24/3 13:27:07 | 2 | 150 kr |
| 24/3 19:45:50 | 3 | 200 kr |
| 27/3 10:55:34 | 2 | 250 kr |
| 27/3 17:56:33 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
-
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:19 -
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:18 -
7078 CANDELABRA
Italy. Height: 63 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:57
-
7018 CANDLESTICKS
3 pcs, brass. Height: 22-32,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:50



