Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Bordsfotogenlampa 10983190



*

nr 1098 3190


Bordsfotogenlampa

Majolika


Utrop:

800 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 mars 2017
kl 20:04:18


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/3 06:48:39 1      100 kr
24/3 13:27:07 2      150 kr
24/3 19:45:50 3      200 kr
27/3 10:55:34 2      250 kr
27/3 17:56:33 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
  • 6702 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:19
  • 6701 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:18
  • 7078 Kandelaber
    Italien. Höjd: 63 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:57




Ladda ner broschyr