Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Cup and saucer 17298156



*

nr 1729 8156


CUP AND SAUCER

silver, France, late 19th century. Height: 6 cm cm, weight: 130 g,


silver, Frankrike, sent 1800-tal. Höjd: 6 cm, vikt: 130 g


Estimate:

1500

Sold:

SEK 2000

Auction date:

Monday October 6 2025
at 19:46:26


  • Bid history
Time Bidder Bid
1/10 19:49:51 1      1.100 kr
3/10 17:48:08 2      1.100 kr
3/10 17:48:08 1      1.100 kr (Robot)
4/10 22:02:45 3      1.900 kr
6/10 19:41:26 4      Vinnande bud
6/10 19:42:06 4      justering av budtak


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa frankrike fransk franska franskt kopp med fat sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
  • 6589 BEAKER
    5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:47
  • 6590 BEAKER
    silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:14
  • 6603 CUTLERY
    12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:59
  • 6443 CUTLERY
    silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 20:10
  • 6650 CUTLERY SET
    silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:51
  • 6595 Burk
    glas med silverlock, fornnordisk dekor. Length: 20..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:14




Ladda ner broschyr