bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffe-/ teservis 9223157



*

nr 922 3157


Kaffe-/ teservis

4 delar, nysilver


Utrop:

400 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 november 2014
kl 20:40:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/11 10:59:51 1      100 kr
3/11 20:20:27 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffe- nysilver pläter silver tekopp tekoppar teservis ädelmetall
  • 7031 Armband
    silver, importstämplar. Längd: 18,5 cm, vikt: 28g ca
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 feb kl 20:10
  • 6217 Champagnecoast..
    silver, MGAB, 1950. Diameter: 18 cm, vikt: 160g
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 feb kl 19:39
  • 7012 Kaffeskedar
    12 silver, Förgyllda, 1919. Längd: 11 cm, vikt: 14..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 feb kl 20:19




Ladda ner broschyr