GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 4791034
*
nr 479 1034
Wilhelm KÃ¥ge
(1889-1960), Sverige
Fat, 'Argenta', Wilhelm KÃ¥ge (1889-1960), Gustavsberg 1949, 21x21, 1196
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
söndag 12 augusti 2007
kl 17:07:29
- Konstnär/Designer
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Läs mer om Wilhelm KÃ¥ge
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:47
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:13
-
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:24
*
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Läs mer om Wilhelm KÃ¥ge
nr 479 1034
Wilhelm KÃ¥ge
(1889-1960), Sverige
Fat, 'Argenta', Wilhelm KÃ¥ge (1889-1960), Gustavsberg 1949, 21x21, 1196
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
söndag 12 augusti 2007 |
- Konstnär/Designer
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm KÃ¥ge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.Läs mer om Wilhelm KÃ¥ge
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:47 -
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:13 -
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:24



