bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 10007122



*

nr 1000 7122


Ljusstakar

1 par, Silver, höjd: 9 cm cm, vikt: 320 g brutto


Utrop:

800 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 19:14:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/12 11:47:01 1      Vinnande bud
14/12 16:52:37 2      1.000 kr
14/12 16:52:37 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 3038 Kandelaber
    Tidigt 1900-tal, nysilver. Höjd: 51 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 18:44
  • 9345 Lampetter
    Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Sku..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 19:31
  • 9059 Ljushållare/lj..
    Kosta Boda, 10 st. Diameter: 8-17 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    3 oktober kl 20:16




Ladda ner broschyr