LIGHTING / Chandeliers & Ceiling lamps / Lighting armature 11457016
*
nr 1145 7016
LIGHTING ARMATURE
troligen efter modell av Ingo Maurer (född 1932), Tyskland 1960-tal. Genomfärgad blå plast i form av förstorad glödlampa med guldfärgad skruvgänga. Height: 65 cm, labeled: BARTHELMESS GMBH SD Made in W. Germany,
troligen efter modell av Ingo Maurer (född 1932), Tyskland 1960-tal. Genomfärgad blå plast i form av förstorad glödlampa med guldfärgad skruvgänga. Höjd: 65 cm, märkt: BARTHELMESS GMBH SD Made in W. Germany
Estimate:
500
Sold:
SEK 800
Auction date:
Monday November 20 2017
at 19:04:17
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/11 21:38:20
1
300 kr
17/11 22:29:45
2
500 kr
18/11 11:02:35
3
600 kr
19/11 09:05:26
3
Vinnande bud
19/11 13:02:40
4
700 kr
19/11 13:02:40
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...
Read more about Retro - 50/60-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: germany ljuskronor takarmatur taklampa taklampor tyskland 1960-tal
-
6655 HANGING LAMP
with pendants. Diameter: 40 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:16
-
6634 Fönsterbelysning
3 pcs, glass. Height: 21 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:53
-
6420 CHANDELIER
with pendants, empirestil. Height: 60 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:34
-
6676 CHANDELIER
with pendants, stomme i mässing, åtta ljusarmar. D..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:36
-
6675 CHANDELIER
with pendants, stomme i vitmetall, contemporary pr..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:23
-
3244 CHANDELIER
pendants. Height: 100 ca,
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:27
nr 1145 7016
LIGHTING ARMATURE
troligen efter modell av Ingo Maurer (född 1932), Tyskland 1960-tal. Genomfärgad blå plast i form av förstorad glödlampa med guldfärgad skruvgänga. Height: 65 cm, labeled: BARTHELMESS GMBH SD Made in W. Germany,
troligen efter modell av Ingo Maurer (född 1932), Tyskland 1960-tal. Genomfärgad blå plast i form av förstorad glödlampa med guldfärgad skruvgänga. Höjd: 65 cm, märkt: BARTHELMESS GMBH SD Made in W. Germany
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 800 |
| Auction date: |
Monday November 20 2017 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 11/11 21:38:20 | 1 | 300 kr |
| 17/11 22:29:45 | 2 | 500 kr |
| 18/11 11:02:35 | 3 | 600 kr |
| 19/11 09:05:26 | 3 | Vinnande bud |
| 19/11 13:02:40 | 4 | 700 kr |
| 19/11 13:02:40 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål från 1900-talet. Här finns barstolar, bordslampor, burkar, byråar, cocktailglas, fåtöljer, figuriner, ...
Read more about Retro - 50/60-tal
- Andra sökte även efter
-
6655 HANGING LAMP
with pendants. Diameter: 40 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:16 -
6634 Fönsterbelysning
3 pcs, glass. Height: 21 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:53 -
6420 CHANDELIER
with pendants, empirestil. Height: 60 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:34
-
6676 CHANDELIER
with pendants, stomme i mässing, åtta ljusarmar. D..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:36 -
6675 CHANDELIER
with pendants, stomme i vitmetall, contemporary pr..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:23 -
3244 CHANDELIER
pendants. Height: 100 ca,
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:27



