KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 13901010

nr 1390 1010

Oskar Bergman

(1879-1963), Sverige

Akvarell, Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1947, "Majkväll i Kungälv". Motivet: 38x57cm, yttermått inklusive ram: 53x72cm, akvarell

Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.

Utrop:

6.000 kr

Såld:

4.000 kr

måndag 12 april 2021
kl 20:49:03

12/4 20:44:03 1      Vinnande bud

Oskar Bergman

Läs mer om Oskar Bergman