bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Toalettset 12497360



*

nr 1249 7360


Toalettset

4 delar, silver. Längd: 6-21cm. Djup: 4-7cm. Höjd: 3-4cm. Bruttovikt: ca 418g


Utrop:

500 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 april 2019
kl 18:45:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/4 00:46:24 1      Vinnande bud
21/4 11:30:32 2      150 kr
21/4 11:30:32 1      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver toalettset ädelmetall
  • 7286 Bägare
    2 st, silver 1800 + 1792. Höjd: 6-9
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:17
  • 1123 Bägare
    silver, Bengt Collin, Uppsala 1744. Höjd: 8,5. Vik..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 19:43
  • 1137 Bägare
    silver, Carl Petter Åberg, Arboga 1811. Höjd: 10 c..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:26
  • 1140 Bägare
    silver, Lid. Höjd: 6,5. Vikt: 32 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:49
  • 7729 Bägare
    silver, Uppsala 1800-talets slut. Höjd: 8. Vikt: 61 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 18:59
  • 7668 Bägare
    silver. Höjd: 7. Vikt: 44
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 maj kl 20:04




Ladda ner broschyr