Konstnärer & Designers
Fanny Brate
1861-1940Fanny Brate, född Ekbom i Stockholm 1861, död dÀr 1940, svensk mÄlare.
Fanny Brate studerade vid Slöjdskolan i Stockholm och Konstakademien samt senare vid Academie Colarossi i Paris.
Under 1890-talet genomförde Brate ett antal studieresor till Tyskland, Danmark, Norge, England, Ăsterrike och Italien.
Läs om andra konstnärer och designers på Metropol
Sålda föremål av Fanny Brate
Hitta fler föremål av Fanny Brate i www.auktionsprisbanken.se
-
1004 OljemÄlning
Fanny Brate (1861-1940), Sverige. "BlÄklint och rö..//
Såld: 9.200 kr
SÄldes den 29 juni 2020 -
3032 OljemÄlning
Fanny Brate (1861-1940), kvinnoportrÀtt, signerad ..//
Såld: 7.400 kr
SÄldes den 20 november 2017 -
1029 OljemÄlning
Fanny Brate (1861-1940), Sverige. Kvinna vid fiske..//
Såld: 6.800 kr
SÄldes den 24 februari 2025
-
5285 OljemÄlning
Fanny Brate (1861-1940), Sverige. Skog. Signerad, ..//
Såld: 6.200 kr
SÄldes den 24 februari 2020 -
3070 OljemÄlning
Fanny Brate (1861-1940), Sverige. Signerad, landsk..//
Såld: 5.000 kr
SÄldes den 17 februari 2020 -
6501 OljemÄlning
Fanny Brate (1861-1940) Kvinna i landskap. 41x31. ..//
Såld: 4.800 kr
SÄldes den 31 augusti 2009
