bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Uppläggningsskedar 10007053



*

nr 1000 7053


Uppläggningsskedar

1 par, silver, modell Olga, Möllenborg Feron, Stockholm 1800-talets andra hälft, 270 g. längd: 30 cm


Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 20:13:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/12 20:59:58 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: modell olga möllenborg feron olgamodell silver uppläggningsskedar ädelmetall
  • 6040 Bägare
    silver, Graverad, 1901. Höjd: 11 cm. Vikt: ca 80g.
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 oktober kl 19:39
  • 6529 Bestick
    3 delar, silver, bruttovikt: 63,9g. Längd: 11,5-13cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 oktober kl 20:26
  • 6254 Bestick
    Gense, diverse
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 oktober kl 18:01




Ladda ner broschyr