bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Tallrik 9794294



*

nr 979 4294


Tallrik

+ 4 st. skålar, Kina, blå/vitt


Utrop:

400 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 september 2015
kl 18:52:28


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/9 07:23:29 1      Vinnande bud
3/9 07:52:11 2      400 kr
3/9 07:52:11 1      450 kr (Budbetjänt)
4/9 08:12:44 3      600 kr
4/9 08:12:44 1      700 kr (Budbetjänt)
6/9 18:10:34 1      Vinnande bud
7/9 05:05:54 3      1.000 kr
7/9 05:05:55 1      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien blå keramik kina kinesisk kinesiskt skålar tallrik vitt
  • 6397 Matservisdelar
    "Opak", Rörstrand, 1800-tal, porslin, djupstämpel,..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 oktober kl 20:14




Ladda ner broschyr