bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskål 13074171



*

nr 1307 4171


Sockerskål

silver, Gustaviansk, 1792. Höjd: 20 cm. Vikt: 480g.


Konditionsrapport: skador/omarbetad

Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 februari 2020
kl 20:22:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/2 16:30:30 1      1.500 kr
17/2 16:45:30 2      1.600 kr
17/2 17:02:04 3      Vinnande bud
17/2 17:55:26 4      1.800 kr
17/2 17:55:26 3      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk silver sockerskål ädelmetall
  • 5624 Gräddkanna
    + sockerskål, silver, MGAB, Eric Löfman, Uppsala (..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 feb kl 18:57
  • 5645 Sockerskål
    + ströare, 2 delar, silver, Gustaviansk stil, 1923..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 feb kl 20:07
  • 5652 Sockerskål
    silver, importstämplar, rokokostil. Längd: 10, höj..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 feb kl 20:33




Ladda ner broschyr