bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskål 13074171



*

nr 1307 4171


Sockerskål

silver, Gustaviansk, 1792. Höjd: 20 cm. Vikt: 480g.


Konditionsrapport: skador/omarbetad

Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 februari 2020
kl 20:22:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/2 16:30:30 1      1.500 kr
17/2 16:45:30 2      1.600 kr
17/2 17:02:04 3      Vinnande bud
17/2 17:55:26 4      1.800 kr
17/2 17:55:26 3      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk silver sockerskål ädelmetall
  • 1213 Sockerskål
    silver. Höjd: 5cm, Vikt: 90 g ca.
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    28 sept kl 19:14




Ladda ner broschyr