bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skedar 10007136



*

nr 1000 7136


Skedar

5 st, Silver, F Holm, 1865, vikt: 260 g, längd: 21, 5cm


Konditionsrapport: monogram

Utrop:

800 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 20:36:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/12 10:54:34 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: f holm silver skedar ädelmetall
  • 5152 Kaffeskedar
    10 st, silver. Längd: 10,5 cm, Vikt: 100 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    14 oktober kl 20:11
  • 5150 Matskedar
    12 st, silver. Längd: 22 cm, Vikt: 750 g
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 oktober kl 19:59
  • 4053 Mockaskedar
    12 st + marmeladsked, samesilver. Vikt. 120 g, Län..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 oktober kl 19:49
  • 5154 Skedar
    6+ 4+ 1 st, silver. Längd: 15-18,5 cm, Vikt: 300 g
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 oktober kl 20:33
  • 5158 Skedar
    8 st, silver, 1700-tal. Längd: 19-23 cm, Vikt: 440 g
    Aktuellt bud: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 oktober kl 20:12
  • 4297 Teskedar
    12 st, silver. Längd: 12 cm, vikt: 180g
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 oktober kl 20:44




Ladda ner broschyr