GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Lökgömma / terrin 13084062

nr 1308 4062

Stig Lindberg

(1916-1982), Sverige

Lökgömma / terrin, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, fajans. Höjd: 23 cm

Konditionsrapport: nagg

Utrop:

3.000 kr

Såld:

2.600 kr

måndag 17 februari 2020
kl 18:40:54

  • Tema
  • 17 feb

Keramik

Läs mer om Keramik

Stig Lindberg

Läs mer om Stig Lindberg
Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.
Gustavsbergs Studio