bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstakar 12769292



*

nr 1276 9292


Ljusstakar

3 st, silver. Höjd: 8-9 cm, Vikt: ca 310 g


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 september 2019
kl 18:15:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/9 16:11:54 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 5025 Kandelabrar
    Ett par, mässing. Höjd: 45,5cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 oktober kl 19:16
  • 6501 Ljusstakar
    2 par, nysilver / mässing. Höjd: 18 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 oktober kl 18:05
  • 9002 Ljusstakar
    2 st, mässing, Sk Blekingeljusstakar. Höjd: ca 26 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    28 oktober kl 19:27
  • 6081 Ljusstakar
    2 st, snarlika, 1800-tal, mässing. Höjd: 18cm.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 oktober kl 18:51
  • 6224 Ljusstakar
    2 st. Glas, Orrefors, Anne Nilsson (f. 1953), Sver..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 oktober kl 20:35
  • 6280 Ljusstakar
    Ett par, mässing, grip. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 oktober kl 18:37




Ladda ner broschyr