bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Halsband 13073337



*

nr 1307 3337


Halsband

+ armband, 2 delar, 1950-tal, silver. Vikt: ca 15 g Längd: 59 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 februari 2020
kl 19:31:10


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/2 19:26:10 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: armband halsband silver smycken vintage ädelmetall
  • 3108 Collier
    keramik handmålat. Längd: 42cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 mars kl 20:18
  • 3102 Collier
    Murano. Längd: 45cm.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 mars kl 19:29
  • 3088 Collier
    silver, bruttovikt: 11g. Med barock pärla. Längd: ..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 mars kl 20:45
  • 3095 Collier
    silver, bruttovikt: 68,6g. Med Agater, Längd: 48cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 mars kl 18:29
  • 3161 Halsband
    2 st, bland annat Pärlor, Kina
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 mars kl 19:24
  • 8481 Halsband med h..
    18k guld, vitguld. Vikt: 2,6g. Hänge, briljantslip..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    30 mars kl 19:31




Ladda ner broschyr