bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 13115648



*

nr 1311 5648


Gräddkanna

silver, London, 1800-tal. Höjd: 14 cm. Vikt: 85 g


Utrop:

500 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 mars 2020
kl 19:15:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/2 04:12:49 1      150 kr
26/2 10:30:47 2      200 kr
26/2 14:21:25 3      300 kr
26/2 18:46:08 4      350 kr
29/2 00:11:22 5      500 kr
2/3 13:57:25 6      500 kr
2/3 13:57:25 5      500 kr (Budbetjänt)
2/3 13:57:51 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa gräddkanna london silver ädelmetall
  • 5077 Skål & gräddka..
    2 delar, skål i silver. Vikt: 370g. Gräddkanna i n..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 april kl 19:15




Ladda ner broschyr