bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 10007180



*

nr 1000 7180


Fat

+ underlägg, 8+ 1 st, Silver, vikt. 320 g


Utrop:

800 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 18:35:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/12 10:30:04 1      700 kr
12/12 21:55:33 2      600 kr
12/12 21:55:33 1      700 kr (Budbetjänt)
14/12 11:44:47 3      1.000 kr
14/12 13:49:55 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat silver underlägg vikt ädelmetall
  • 5352 Fat
    16st, Nysilver. Diameter: 10- 34cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 20:39
  • 5243 Fat
    2 st, Musselmalet, Royal Copenhagen, genombruten k..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 19:15
  • 7002 Fat
    2 st, Royal Copenhagen, Musselmalet. Längd: 25-27 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:10
  • 7102 Fat
    3 st, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Upsa..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:13
  • 7076 Fat
    Elaine Westh (f. 1965), Sverige. Nittsjö, löv, 52x..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:33
  • 4001 Fat
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, Ström..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    30 mars kl 18:10




Ladda ner broschyr