bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 10007180



*

nr 1000 7180


Fat

+ underlägg, 8+ 1 st, Silver, vikt. 320 g


Utrop:

800 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 18:35:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/12 10:30:04 1      700 kr
12/12 21:55:33 2      600 kr
12/12 21:55:33 1      700 kr (Budbetjänt)
14/12 11:44:47 3      1.000 kr
14/12 13:49:55 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat silver underlägg vikt ädelmetall
  • 5488 Blyerts
    Oidentifierad konstnär. Fata morgana. Signerad, da..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    14 oktober kl 19:38
  • 5242 Fat
    + spilkum, bland annat Rörstrand. Diameter: 30 - 3..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    14 oktober kl 20:12
  • 5589 Fat
    + vas, + gallerskål, Musselmalet, Helblond, Royal ..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 oktober kl 20:11
  • 5312 Fat
    6 st. Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Diame..//
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 oktober kl 19:23
  • 4344 Fat
    Kina. Diameter: 29 cm, höjd: 9 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 oktober kl 20:14
  • 5549 Fat
    Rörstrand, Sarek. Diameter: 35 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 oktober kl 18:02




Ladda ner broschyr