bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 12769051



*

nr 1276 9051


Bestick

48 delar, silver, "Symfoni", MEMA, 1960. Längd: 14,5-21,5 cm, Vikt: ca 1760 g


Utrop:

5.000 kr

Såld:

4.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 september 2019
kl 20:44:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/9 17:05:15 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick mema silver ädelmetall
  • 6372 Bestick
    73st, Nysilver. Längd: 11-24cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    1 juni kl 19:55
  • 6404 Bestick
    Gense, 1950-tal, ca 50 delar. Längd: 16-19 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    1 juni kl 18:23
  • 6403 Bestick
    nysilver, Danmark, ca 40 delar. Längd: 12-19 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    1 juni kl 20:02
  • 4396 Fiskbestick
    24 delar, 12 + 12 st, nysilver, CG Hallberg. Längd..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    1 juni kl 20:29




Ladda ner broschyr