bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vinkanna 7361002



*
Vinkanna

nr 736 1002


Silver/kristall, Frankrike, Sent 1800-tal, höjd: 27


Utrop:

2.500 kr

Startbud:

2.000 kr

Såld:

9.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 januari 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/12 13:54:44 1      2.000 kr
2/1 17:34:35 2      2.800 kr
5/1 15:45:37 3      2.400 kr
5/1 15:46:05 3      2.600 kr
9/1 13:42:20 4      2.900 kr
9/1 16:08:24 5      3.500 kr
9/1 16:48:34 4      3.300 kr
9/1 16:49:03 4      3.800 kr
16/1 15:58:51 6      5.000 kr
28/1 21:51:24 3      4.100 kr
28/1 21:51:54 3      4.500 kr
28/1 21:52:35 3      4.700 kr
29/1 20:47:39 7      5.200 kr
30/1 11:38:04 7      9.200 kr
30/1 12:11:19 1      8.100 kr
30/1 13:25:16 7      Vinnande bud
30/1 15:23:19 7      Vinnande bud
30/1 15:50:51 1      9.200 kr
30/1 15:58:32 7      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa frankrike fransk franska franskt kristall sekelskifte sent 1800-tal silver vinkanna ädelmetall
  • 7869 Bägare
    3 st, silver, höjd: 7-13 cm
    Just nu: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 20:36
  • 5229 Bägare
    4 st, silver, bland annat W A Bolin, höjd: ca 8 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:42
  • 7031 Bestick
    120 delar, ca, Ep Ns, Sheffield
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:18
  • 7061 Bestick
    24 delar, Figast + några i annan modell, Mässing
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:01
  • 7625 Bestick
    25 delar, nysilver
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 18:34
  • 7226 Bestick
    35 delar ca, inkomplett
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:17