bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas på fot 2462001



*
Vas på fot

nr 246 2001


Jugend, silver,1907, H26


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 juni 2003
kl 18:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/6 20:59:25 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend silver vas på fot ädelmetall
  • 3136 Armring
    silver och bergkristall, Wiwen Nilsson (1897-1974)..//
    Just nu: 5.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 20:16
  • 3124 Armring
    silver, P Kuhn, 1958, vikt 40 g ca
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 20:58
  • 3010 Bägare
    2 st, silver, höjd: 5-7 cm, 185, 2 g ca
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 20:33
  • 1217 Bägare
    8 delar, silver, höjd: 5 - 13, 420 g ca
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 18:15
  • 1014 Bägare
    silver, 1920-tal, höjd: 19 cm, vikt. 250 g ca
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 20:04
  • 1015 Bägare
    silver, 5 st, höjd: 5-9 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 20:06