bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas på fot 2462001



*
Vas på fot

nr 246 2001


Jugend, silver,1907, H26


Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 juni 2003
kl 18:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/6 20:59:25 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend silver vas på fot ädelmetall
  • 2186 Bägare
    silver, delvis förgylld, Olof H Bergström. 1810, U..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 maj kl 20:18
  • 3092 Bestick
    41 delar, Villeroy & Boch, "Play"
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 maj kl 19:46
  • 3365 Bestick
    7 delar, silver, bland annat Ryssland. Längd: 14-21
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    21 maj kl 18:45




Ladda ner broschyr