bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas på fot 2462001



*
Vas på fot

nr 246 2001


Jugend, silver,1907, H26


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.500 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 juni 2003
kl 18:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/6 20:59:25 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend silver vas på fot ädelmetall
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 50 dagar
    11 december kl 18:25
  • 9230 Bägare
    silver, höjd: 13 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 oktober kl 18:37
  • 9083 Bägare
    silver, Råström, 1976, höjd: 8,5 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 oktober kl 18:32
  • 9257 Bestick
    30 delar, "Sessan", Nilsjohan, rostfritt
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 oktober kl 19:01
  • 7003 Bestick
    40 del ca, 1950-tal, Rostfritt
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    20 november kl 20:17
  • 9452 Bestick
    nysilver
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 oktober kl 18:49