bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 7541215



*
Vas

nr 754 1215


Argenta, Gustavsberg, höjd: 15


Utrop:

300 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 april 2012
kl 19:22:10


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/4 13:02:37 1      150 kr
22/4 17:17:00 2      200 kr
23/4 11:10:33 1      250 kr
23/4 14:03:34 3      300 kr
23/4 15:21:04 4      350 kr
23/4 15:22:19 3      450 kr
23/4 16:16:25 5      450 kr
23/4 16:55:53 5      550 kr
23/4 17:15:53 6      550 kr
23/4 19:16:37 7      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skandinavien sverige vas wilhelm kåge
  • 5656 Bestickuppsätt..
    47 delar, silver, Vasamodellen
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:59
  • 5077 Bordsuppsats
    Sent 1800-tal, nysilver, CAD, höjd: 41 längd: 59 +..//
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 19:39
  • 5134 Fat
    + skål + vas, 3 delar, Asien, diameter: 12-15, höj..//
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 19:18
  • 5151 Fat
    + vas, Stig Lindberg (1916-1982), ur Karneval, Gus..//
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 20:43
  • 5183 Fat
    + vas, Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), keramik, d..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 19:28
  • 5335 Flaska
    + Vas, Kina, höjd: 14-30
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 mars kl 19:20