bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 7541215



*
Vas

nr 754 1215


Argenta, Gustavsberg, höjd: 15


Utrop:

300 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 april 2012
kl 19:22:10


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/4 13:02:37 1      150 kr
22/4 17:17:00 2      200 kr
23/4 11:10:33 1      250 kr
23/4 14:03:34 3      300 kr
23/4 15:21:04 4      350 kr
23/4 15:22:19 3      450 kr
23/4 16:16:25 5      450 kr
23/4 16:55:53 5      550 kr
23/4 17:15:53 6      550 kr
23/4 19:16:37 7      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skandinavien sverige vas wilhelm kåge
  • 4004 Golvvas
    porslin, Japan, omkring 1900, höjd: 78 cm
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    30 maj kl 18:28
  • 8090 Keramik
    3 delar, Kina, vaser + skål, höjd: 11 - 25
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 18:15
  • 6062 Praktvaser
    2 st, snarlika, porslin, Japan, 1800-talets slut, ..//
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 19:54
  • 8048 Vas
    + fat, Ekeby, diameter: 26, höjd: 22 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 19:47
  • 8071 Vas
    1600-tal, höjd: 43 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    9 maj kl 18:46
  • 7313 Vas
    Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsberg, höjd: 12 cm
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    16 maj kl 18:57