bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 7541215



*
Vas

nr 754 1215


Argenta, Gustavsberg, höjd: 15


Utrop:

300 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 april 2012
kl 19:22:10


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/4 13:02:37 1      150 kr
22/4 17:17:00 2      200 kr
23/4 11:10:33 1      250 kr
23/4 14:03:34 3      300 kr
23/4 15:21:04 4      350 kr
23/4 15:22:19 3      450 kr
23/4 16:16:25 5      450 kr
23/4 16:55:53 5      550 kr
23/4 17:15:53 6      550 kr
23/4 19:16:37 7      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skandinavien sverige vas wilhelm kåge
  • 4317 Besticksuppsät..
    ca 110 delar, nysilver, Modell Vasa
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 19:23
  • 3006 Oljemålning
    Erik Tryggelin (1878-1962), Vasabron, signerad. 19..//
    Just nu: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:10
  • 4438 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, Figur med vaser,..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 20:22
  • 4147 Skålar
    + vas, 3+ 1, Orrefors, höjd: 10-15
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:00
  • 4176 Skålar
    + vas, Kjell Engman (f. 1946), Boda, höjd: 10-22
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 19:17
  • 8115 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), 1961, 58/310, Vasabron..//
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:52