bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Smycken 7721406



*
Smycken

nr 772 1406


armband, brosch & 1 par örhängen, silver/bärnsten


Utrop:

300 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 18:09:35


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 13:23:15 1      200 kr
17/8 16:28:30 2      200 kr
17/8 16:28:52 2      250 kr
19/8 13:34:24 3      Vinnande bud
19/8 14:55:34 4      350 kr
19/8 14:56:07 4      450 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: armband bärnsten silver smycken vintage ädelmetall
  • 1092 Armband
    silver, Ke C, Göteborg, 1951
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 18:18
  • 1090 Armband
    silver, korridormatta, längd: 19 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 18:16
  • 1098 Armband
    Sterlingsilver, Mexiko, 50g
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 18:25
  • 1113 Brosch
    GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1904, Silver / Gotlands..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 18:55
  • 1099 Frackknappar
    3 par, silver, 1920-tal ca
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 18:26
  • 3174 Hänge
    silver, DG&C, 1947, längd: 6 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 maj kl 19:05