bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skrivset 7607070



*
Skrivset

nr 760 7070


Silver, 1824, Carl Gustaf Hjulström, Köping, längd: 16


Utrop:

1.500 kr

Startbud:

1.000 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/5 15:44:04 1      1.200 kr
28/5 08:27:39 2      Vinnande bud



  • Klassiska
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl gustaf hjulström köping silver skrivset ädelmetall
  • 3136 Armring
    silver och bergkristall, Wiwen Nilsson (1897-1974)..//
    Just nu: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 20:16
  • 3124 Armring
    silver, P Kuhn, 1958, vikt 40 g
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 20:58
  • 3010 Bägare
    2 st, silver, höjd: 5-7 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 20:33
  • 1217 Bägare
    8 delar, silver, höjd: 5 - 13
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 18:15
  • 1014 Bägare
    silver, 1920-tal, höjd: 19 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 20:04
  • 1015 Bägare
    silver, 5 st, höjd: 5-9 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 december kl 20:06