bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skrivset 7607070



*
Skrivset

nr 760 7070


Silver, 1824, Carl Gustaf Hjulström, Köping, längd: 16


Utrop:

1.500 kr

Startbud:

1.000 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 maj 2012
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/5 15:44:04 1      1.200 kr
28/5 08:27:39 2      Vinnande bud



  • Klassiska
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl gustaf hjulström köping silver skrivset ädelmetall
  • 8192 Ljusstakar
    Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Ainar ..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 18:26
  • 8023 Minnessked
    silver, 1834, längd: 22 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 20:57
  • 8182 Silver
    3 delar, 1900-tal, höjd: 2-11, 148g
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 feb kl 20:39