bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 7563155



*
Skål

nr 756 3155


på fot, Silver, Utländska stämplar, ca 296 gr brutto, höjd: 15


Utrop:

2.000 kr

Startbud:

1.600 kr

Såld:

5.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2012
kl 19:39:56


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/4 12:01:20 1      2.200 kr
30/4 10:54:38 2      3.300 kr
30/4 11:34:19 1      3.500 kr
30/4 11:53:48 2      3.700 kr
30/4 11:54:27 2      3.800 kr
30/4 12:28:43 1      4.200 kr
30/4 19:18:13 1      Vinnande bud
30/4 19:31:43 3      4.000 kr
30/4 19:32:00 3      4.200 kr
30/4 19:32:17 3      4.400 kr
30/4 19:32:33 3      4.600 kr
30/4 19:32:53 3      4.800 kr
30/4 19:33:09 3      5.000 kr
30/4 19:33:26 3      5.200 kr
30/4 19:34:55 3      5.400 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fot silver skål utländska stämplar ädelmetall
  • 2544 Kannor
    2 st. + skål med lock, porslin, 1700-/1800-tal, hö..//
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    25 sept kl 19:19
  • 2249 Porslin
    8 delar, Kina, skålar och vaser, höjd: 6-10 cm
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    25 sept kl 18:38
  • 2006 Skål
    Capodimonte, längd: 20 cm
    Just nu: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    25 sept kl 19:11
  • 2346 Skål
    Erik Höglund (1932-1998), Boda, höjd: 12 cm, diame..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    25 sept kl 19:10
  • 2226 Skål
    Konstglas, Bertil Vallien (f. 1938), höjd: 13,5 cm
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    25 sept kl 20:15
  • 2148 Skål
    Kristall, Riihimäen Lasi, Finland, diameter: 17 cm..//
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    25 sept kl 19:41