bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 7563155



*
Skål

nr 756 3155


på fot, Silver, Utländska stämplar, ca 296 gr brutto, höjd: 15


Utrop:

2.000 kr

Såld:

5.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2012
kl 19:39:56


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/4 12:01:20 1      2.200 kr
30/4 10:54:38 2      3.300 kr
30/4 11:34:19 1      3.500 kr
30/4 11:53:48 2      3.700 kr
30/4 11:54:27 2      3.800 kr
30/4 12:28:43 1      4.200 kr
30/4 19:18:13 1      Vinnande bud
30/4 19:31:43 3      4.000 kr
30/4 19:32:00 3      4.200 kr
30/4 19:32:17 3      4.400 kr
30/4 19:32:33 3      4.600 kr
30/4 19:32:53 3      4.800 kr
30/4 19:33:09 3      5.000 kr
30/4 19:33:26 3      5.200 kr
30/4 19:34:55 3      5.400 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fot silver skål utländska stämplar ädelmetall
  • 5283 Äggskål
    med lock. Diameter: 21. Höjd: 17 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 20:02
  • 3445 Färglitografi
    Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Fruktskål, 10/..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 19:26
  • 5145 Kannor
    + skål, 4 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-19..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 19:00
  • 6013 Skål
    Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Orrefors, Ari..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 20:28
  • 5106 Skål
    Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 19..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 18:42
  • 5424 Skål
    på fot + mugg, Glads. Höjd: 11-17
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 maj kl 18:46




Ladda ner broschyr