bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Saltkar 7563264



*
Saltkar

nr 756 3264


silver / kristall, svan, höjd: 11


Utrop:

500 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2012
kl 18:13:29


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/4 17:45:32 1      300 kr
28/4 22:28:20 2      Vinnande bud
29/4 22:42:31 3      400 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar kristall saltkar silver sjöfågel sjöfåglar svan svanar ädelmetall
  • 5043 Bestick
    97 delar, silver, Prins Albert, GAB Guldsmedsaktie..//
    Just nu: 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:22
  • 4157 Bestick
    pärlemo div
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:17
  • 4247 Bestick
    silver, 28 del div
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:08
  • 4239 Fat
    2 st + karott med lock, nysilver, längd: 20-54
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:42
  • 4236 Fiskbestick
    England, etui, Pläter, 14 del
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:41
  • 4261 Gräddkanna
    silver, England, 1800-tal, höjd: 10 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:24




Ladda ner broschyr