MÖBLER / Bord / Salongsbord 7607054

SALONGSBORD

nr 760 7054

1800-tal, Ek/Alm, diameter: 155, höjd: 70, slitage, skador

Utrop:

4.000 kr

Startbud:

3.000 kr

Såld:

4.200 kr

måndag 28 maj 2012

7/5 16:09:35 1      ledande budet*
28/5 07:33:14 2      3.600 kr

Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
Liknande föremål: salongsbord bord

Vad är den värd?

Följ oss gärna
Följ oss på Facebook facebook
Följ oss på Instagram instagram
Följ oss på Tumblr tumblr
Följ oss på Flickr flickr
Följ oss på Flickr nyhetsbrev