bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Parti bestick 7563493



*
Parti bestick

nr 756 3493


nysilver, olika modeller


Utrop:

300 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2012
kl 17:00:43


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/4 07:34:12 1      100 kr
29/4 09:15:51 2      150 kr
29/4 09:45:03 1      250 kr
29/4 22:16:53 3      250 kr
29/4 22:17:09 3      300 kr
30/4 15:14:02 4      350 kr
30/4 16:11:28 5      400 kr
30/4 16:31:26 6      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick nysilver olika modeller pläter silver ädelmetall
  • 7015 Bordssurtout
    silver, Ryssland, 1840-tal, längd: 18 cm, silvervi..//
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 19:02
  • 7060 Chokladkanna
    silver, 1798, löstagbart handtag i trä. Höjd: 14 c..//
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 18:46
  • 9396 Dessertbestick
    12gafflar + 12 knivar + 6 kaffeskedar, silver, Ros..//
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    30 april kl 19:20




Ladda ner broschyr