bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Parti bestick 7563493



*
Parti bestick

nr 756 3493


nysilver, olika modeller


Utrop:

300 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2012
kl 17:00:43


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/4 07:34:12 1      100 kr
29/4 09:15:51 2      150 kr
29/4 09:45:03 1      250 kr
29/4 22:16:53 3      250 kr
29/4 22:17:09 3      300 kr
30/4 15:14:02 4      350 kr
30/4 16:11:28 5      400 kr
30/4 16:31:26 6      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick nysilver olika modeller pläter silver ädelmetall
  • 3012 Bägare
    silver, Georg Jensen, Copenhagen, höjd: 13, 5
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 19:49
  • 9153 Bestick
    1950-tal, Servus
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 18:23
  • 9348 Bestickuppsätt..
    112 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Ingrid, nysi..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 19:54
  • 7880 Bricka
    + skål, pläter/nysilver, England / Danmark
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 19:09
  • 9131 Bricka
    nysilver, Graverad, längd: 54 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 jan kl 20:09
  • 3009 Coaster
    silver, Birmingham, diameter: 16 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 18:01