bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Örhängen 7721365



*
Örhängen

nr 772 1365


1 par, Silver/Bandagat


Utrop:

300 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 augusti 2012
kl 19:51:13


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/8 14:54:56 1      250 kr
20/8 13:00:06 2      200 kr
20/8 13:01:17 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bandagat silver smycken vintage ädelmetall örhängen
  • 4384 Örhängen
    3 par, silver, med altvattenspärlor, Rubiner, safirer
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 18:57
  • 2312 Örhängen
    5 par, 1950-tal
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 20:33
  • 2305 Örhängen
    Ett par, silver
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 augusti kl 20:19