bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Mockaskedar 7641219



*
Mockaskedar

nr 764 1219


12 st, Silver


Utrop:

700 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:06:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/6 20:25:46 1      100 kr
11/6 11:46:49 2      Vinnande bud
11/6 13:44:34 3      350 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffeskedar mockaskedar silver ädelmetall
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    11 december kl 18:25
  • 9083 Bägare
    silver, Råström, 1976, höjd: 8,5 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    11 december kl 18:32
  • 3015 Besickuppsättn..
    silver, 177 delar, Van Kempen & Begeer, Holland, P..//
    Just nu: 24.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    11 december kl 20:57
  • 6104 Bestick
    'SAS', Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Ro..//
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 november kl 19:00
  • 6006 Bestick
    27 delar, silver, 800, jugend
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 november kl 18:36
  • 7003 Bestick
    40 del ca, 1950-tal, Rostfritt
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 november kl 20:17