bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Mockaskedar 7641219



*
Mockaskedar

nr 764 1219


12 st, Silver


Utrop:

700 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:06:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/6 20:25:46 1      100 kr
11/6 11:46:49 2      Vinnande bud
11/6 13:44:34 3      350 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffeskedar mockaskedar silver ädelmetall
  • 9198 Dosa
    silver, MÖ, 1982, diameter: 8, höjd: 5 cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 juni kl 19:24
  • 9385 Dosa
    silver, sköldpadd. Sent 1800-tal. Dekor med fåglar..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 juni kl 20:09
  • 9231 Fiskbestick
    20 delar, nysilver, England
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    18 juni kl 19:13




Ladda ner broschyr