bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Mockaskedar 7641219



*
Mockaskedar

nr 764 1219


12 st, Silver


Utrop:

700 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 juni 2012
kl 18:06:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/6 20:25:46 1      100 kr
11/6 11:46:49 2      Vinnande bud
11/6 13:44:34 3      350 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffeskedar mockaskedar silver ädelmetall
  • 3012 Bägare
    silver, Georg Jensen, Copenhagen, höjd: 13, 5
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 19:49
  • 9153 Bestick
    1950-tal, Servus
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 jan kl 18:23
  • 9348 Bestickuppsätt..
    112 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Ingrid, nysi..//
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 jan kl 19:54
  • 7880 Bricka
    + skål, pläter/nysilver, England / Danmark
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 jan kl 19:09
  • 9131 Bricka
    nysilver, Graverad, längd: 54 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 jan kl 20:09
  • 3009 Coaster
    silver, Birmingham, diameter: 16 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 18:01