bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7639254



*
Ljusstakar

nr 763 9254


1 par, silver, höjd: 7, 5


Utrop:

1.000 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 juni 2012
kl 17:37:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/6 17:28:36 1      400 kr
4/6 17:32:47 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 8114 Altarljusstakar
    Ett par, mässing, barockstil, 1900-tal, höjd: 47 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 sept kl 19:31
  • 8003 Bordslyster
    höjd: 40 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 sept kl 19:46
  • 7048 Bordsur
    + ljusstakar, Paris, brons/emalj, höjd: 16-22
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 sept kl 18:05
  • 8056 Fat
    + ljusstakar, 3 delar, Röd Rubin, Gefle, längd: 25..//
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 sept kl 19:22
  • 8134 Kandelaber
    Järn, höjd: 64 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 sept kl 18:57
  • 8225 Kolonnljusstakar
    Ett par, Västerås, mässing, höjd: 19 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 sept kl 20:10